NKD Nitro HIC Scooter Fork
NKD Nitro HIC Scooter Fork
As low as $114.95
365 days right of return
Delivery 3-5 business days
Price guarantee
Specifications
| Axle Diameter | 0.31" (8 mm) |
|---|---|
| Material | Aluminium 6061 T6 |
| Bolt included | Yes |
| Length | 170mm (6.7") |
| Axle | Included |
| SKU | 0102001085234-vconf |
| Fork type | Threadless |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
| Crown race | Integrated |
| Fork design | One-Piece |
| C-Ring | Included |
| Fork material | Aluminium |
| Axle Diameter | 8 mm (0.31") |
| Weight | 14.10 oz |
| Wheel offset | 10 mm (0.39") |
| Wheel bolt length | 1,97″ |
| Weight | 380 g |
| Compression type | HIC |










