As low as $39.95 Regular Price $54.95 Save $15.00
365 days right of return
Delivery 3-5 business days
Price guarantee
Specifications
| Axle Diameter | 0.31" (8 mm) |
|---|---|
| Wheel offset | 8 mm (0.31") |
| Bolt included | Yes |
| Material | Aluminium 6061 T5 |
| Compression system | Not Included |
| Length | 162 mm (6.37") |
| Axle | Included |
| SKU | 0102001061566-vconf |
| Fork type | Threadless |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
| Frame Spacer type | Built-in |
| Fork design | One-Piece, 3D CNC Cutout |
| Crown race | Integrated |
| Weight | 7.05 oz (200 g) |
| C-Ring | Not Included |
| Wheel bolt length | 1,97″ |
| Axle Diameter | 45 mm (1.77") |











