As low as $334.00 Save $0.00
The brand new CE approved NKD Diesel just arrived and nothing can stop this furiously fast tank of a quality stunt scooter. NKD Diesel is suitable for both beginners and professional riders, and is great for the ramps in skate parks, as well as for those who enjoy street riding.
If you are looking for unsurpassed strength and exceptional suspension for hard landings and crazy stunts, then look no further for you have found the top-tuned NKD Diesel stunt scooter - and it needs you as its rider!
Free shipping on this product
365 days right of return
Delivery 3-5 business days
Price guarantee
Specifications
| Riding Category | Park Machine |
|---|---|
| Fork design | Two-Piece |
| Level | Beginner to Intermediate |
| Fork type | Threadless, Aluminum |
| ★ Quality | ★★★★★ |
| Bearings | ABEC-9 |
| ★ Strength | ★★★★★ |
| Wheel hardness | 88 A |
| ★ Lightweight | ★★★☆☆ |
| Wheel profile | Medium |
| ★ Grinds | ★★★★★ |
| Wheel design | Solid |
| ★ Handling Responsivity | ★★★★★ |
| Axle length - Front | 45 mm (1.77") |
| Deck design | One-Piece |
| Wheel hub width | 0.94" (24 mm) |
| Material strength grade | T6 |
| Axle length - Back | 110 mm (4.33") |
| Headtube length | 11.5 cm |
| Assembly | Partly assembled |
| Headtube angle | 82.5° |
| EN14617 Test | Approved |
| Concave | Shallow |
| CE-Certified | Yes |
| Brake type | Flex Fender |
| Features | Single brake system |
| Bar shape | Y-Shaped |
| SKU | 0101001034300 |
| Headset type | Integrated |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |


















