As low as $119.95
365 days right of return
Delivery 3-5 business days
Price guarantee
Specifications
| Wheel edge | Squared edge |
|---|---|
| Concave | Shallow |
| Griptape | Medium |
| Flex | Medium |
| Wheel width | 2.17" (55 mm) |
| Deck specifications | Cutouts, Truck Placement for Surf-feel |
| Wheelbase | 23.7 cm (9.33") |
| Wheel edge | Squared edge |
| ★ Surf feel / Carving | ★★★★★ |
| Wheel hardness | 78 A |
| ★ Cruising | ★★★★★ |
| Bearings | ABEC-9 |
| ★ Freestyle | ★★☆☆☆ |
| Wheel diameter | 2.72" (69 mm) |
| ★ Long distance push | ★★★★☆ |
| Truck type | Topmounted |
| ★ Downhill | ★★★☆☆ |
| SKU | 0301001033747-surf |
| ★ Dancing | ★☆☆☆☆ |
| Taxcode | 9506.99.60.80 | Skateboards, Equipment for water sports |
| Deck material | 6 Layer Canadian Maple / Olivewood |















