Product Information:
The Story GO Deluxe Foldable Transport Scooter is perfect for children aged 6 and above. Made from 100% Aluminum 6061 T6, it offers a combination of strength and lightweight portability. Safety is a priority with its reliable brake system and hand-shaped rubber grips for a comfortable hold. The scooter features large comfort wheels that provide a smooth ride, even over uneven surfaces, and a wheel mudguard to keep dirt at bay. The adjustable handlebar allows for customization of the height from 31.5" to 41.7", ensuring the scooter grows with your child. Its "extra easy" foldable design makes it convenient to carry and store, while the support legs provide stability when parked. With a bar width of 15.2" and a steering mechanism similar to a bike, the Story GO Deluxe ensures a fun and safe riding experience.Features:
If you buy for more than $150 in our webshop you'll get free shipping. Orders $0 → $150 Shipping fee $9.95. Learn more.
Wish to return your purchase? Request an online return label here - as simple as that. You will find an estimated return fee for your product(s) when you go though the request process (return fee from $17).
We offer 365 days right of return! You can return your products in up to 1 year after you receive your package.
Questions? Visit our customer help center to quickly find an answer.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Deck design | Foldable |
| Material strength grade | T6 |
| Headtube length | 110 mm (4.33") |
| Headtube angle | 82.5° |
| Brake type | Flex Fender |
| Bar shape | T |
| Headset type | Non-integrated |
| Fork design | One-Piece |
| Fork type | Steel |
| Wheel width | 1.26" |
| Bearings | ABEC-7 |
| Wheel profile | Narrow |
| Wheel design | Spoked |
| Assembly | Assembled |
| EN14617 Test | Can be approved |
| CE-Certified | Yes |
| Features | Adjustable bar, Kickstand, Shoulder strap |
| SKU | 0101005114699-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | Yes |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
Size guide for transport scooters
We recommend that the total height of your scooter is between your hip and the base of your chest (please see illustration below). Transport scooters can be adjusted in height, and it is important that the scooter has one setting in the interval specified in the guide below.
Note this table is for guidance only.
|
*Smaller children have difficulty handling heavier scooters. Therefore, we recommend a max-weight of the scooter itself, for the smallest users between 2′ 9"-4′ 1" (about 2-6 years old).

The height of your scooter can have a big impact on user satisfaction. With a scooter at the right height, it is comfortable and relaxing to use. The user stands in a natural position with slightly bent arms. Above you will find a size guide that helps you find the right height for your transport scooter in relation to your personal height.
Size Guide for Scooters and Kids' Scooters
When choosing a scooter for commuting or for children, it's important to find the right height to ensure good comfort and control. Here are our recommendations:
Enter your total height in INCHES
| User Height | Recommended Scooter Height |
|---|---|
| Under 39 in | 26 - 28 in |
| 39 - 43 in | 27 - 28 in |
| 43 - 47 in | 28 - 30 in |
| 47 - 51 in | 29 - 30 in |
| 51 - 55 in | 30 - 32 in |
| 55 - 59 in | 31 - 33 in |
| 59 - 63 in | 33 - 35 in |
| 63 - 67 in | 34 - 37 in |
| 67 - 71 in | 37 - 39 in |
| 71 in + | 37 in + |
Recommended Height:
We recommend that the total height of the scooter (from the ground to the top of the handlebar) be between the user's hip and the bottom of their chest.
Please see our illustration for a visual example:
Adjustable Scooters:
Most commuter scooters and kids' scooters have adjustable handlebar height.
Under the specifications of each product, you can see both the minimum and maximum height settings, allowing you to
easily determine whether the scooter fits your child - or multiple users in the family.
This allows the scooter to grow with the rider and ensures optimal use over time.
Especially for Younger Children (2 - 6 years):
Younger children often prefer lighter scooters - e.g., made from aluminum or plastic.
This information is also available under the product's specifications.
“Broomstick Method” - Find the Right Height:
A simple and effective method to find the perfect height is the “broomstick method”:
- Hold a broomstick horizontally in the air in front of you.
- Place it at the height where you'd like the handlebar (typically around hip height - but it depends on personal preference).
- Measure the distance from the broomstick to the floor.
- Add approx. 5 cm - as you are raised off the ground when standing on the scooter itself.
Example:
If you measure 70 cm from the broomstick to the floor, add 5 cm - 75 cm is the optimal total height of the scooter.
Important to Know:
Commuter and kids' scooters are designed with adjustable height because they are not subjected to the
same stress as stunt scooters.
Stunt scooters, on the other hand, must be 100% fixed and therefore cannot be adjusted in height.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| Fork design | One-Piece |
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| Fork type | Steel |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| Wheel width | 1.26" |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| Bearings | ABEC-7 |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Wheel profile | Narrow |
| Deck design | Foldable |
| Wheel design | Spoked |
| Material strength grade | T6 |
| Assembly | Assembled |
| Headtube length | 110 mm (4.33") |
| EN14617 Test | Can be approved |
| Headtube angle | 82.5° |
| CE-Certified | Yes |
| Brake type | Flex Fender |
| Features | Adjustable bar, Kickstand, Shoulder strap |
| Bar shape | T |
| SKU | 0101005114699-vconf |
| Headset type | Non-integrated |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
SEE ALSO
- Scooters
- Big Wheels
- Scooters
- Story GO Deluxe Foldable Transport Scooter










