Product information:
Story Civic can be adjusted in height and is recommended for children and young people between 4'1"- 6'4" cm. With wide inflatable wheels, this scooter is more versatile than other transport scooters (however, it is not suitable for direct off-road riding). The scooter is used for transportation to and from school. It can be folded and carried along at the bus and train.
The Story Civic is designed with inflatable tires - the same tires you would find on a bike. Inflatable tires are far more versatile when it comes to bumps and stones on the road. The valve is a powerful auto-valve (Schrader valve). The large wheels usually increase the riding position, but the platform of this scooter is lowered to an extent that makes it energy efficient to kick yourself forwards. Because the platform is lowered, the ground clearance is also decreased. Therefore, the scooter is not suitable for off-road driving.
The scooter is foldable and can quickly be folded and carried into a bus or vehicles. The folding mechanism consists of a clamp that must be loosened before a small handle can be pulled. The rear foot brake will stop the scooter safely.
Features:
If you buy for more than $150 in our webshop you'll get free shipping. Orders $0 → $150 Shipping fee $9.95. Learn more.
Wish to return your purchase? Request an online return label here - as simple as that. You will find an estimated return fee for your product(s) when you go though the request process (return fee from $17).
We offer 365 days right of return! You can return your products in up to 1 year after you receive your package.
Questions? Visit our customer help center to quickly find an answer.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Deck design | Foldable |
| Material strength grade | T6 |
| Headtube length | 110 mm |
| Headtube angle | 82.5° |
| Concave | Shallow |
| Brake type | Spring |
| Bar shape | T |
| Headset type | Non-integrated |
| Fork design | Two-Piece |
| Fork type | Threaded, Steel |
| Bearings | ABEC-7 |
| Wheel hardness | Inflatable |
| Wheel profile | Medium |
| Wheel design | Spoked |
| Axle length - Front | 44 mm (1.73") |
| Axle length - Back | 55 mm (2.16") |
| Assembly | Partly assembled |
| EN14617 Test | Can be approved |
| SKU | 0101005053196-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | Yes |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
Size guide for transport scooters
We recommend that the total height of your scooter is between your hip and the base of your chest (please see illustration below). Transport scooters can be adjusted in height, and it is important that the scooter has one setting in the interval specified in the guide below.
Note this table is for guidance only.
|
*Smaller children have difficulty handling heavier scooters. Therefore, we recommend a max-weight of the scooter itself, for the smallest users between 2′ 9"-4′ 1" (about 2-6 years old).

The height of your scooter can have a big impact on user satisfaction. With a scooter at the right height, it is comfortable and relaxing to use. The user stands in a natural position with slightly bent arms. Above you will find a size guide that helps you find the right height for your transport scooter in relation to your personal height.
Size Guide for Scooters and Kids' Scooters
When choosing a scooter for commuting or for children, it's important to find the right height to ensure good comfort and control. Here are our recommendations:
Enter your total height in INCHES
| User Height | Recommended Scooter Height |
|---|---|
| Under 39 in | 26 - 28 in |
| 39 - 43 in | 27 - 28 in |
| 43 - 47 in | 28 - 30 in |
| 47 - 51 in | 29 - 30 in |
| 51 - 55 in | 30 - 32 in |
| 55 - 59 in | 31 - 33 in |
| 59 - 63 in | 33 - 35 in |
| 63 - 67 in | 34 - 37 in |
| 67 - 71 in | 37 - 39 in |
| 71 in + | 37 in + |
Recommended Height:
We recommend that the total height of the scooter (from the ground to the top of the handlebar) be between the user's hip and the bottom of their chest.
Please see our illustration for a visual example:
Adjustable Scooters:
Most commuter scooters and kids' scooters have adjustable handlebar height.
Under the specifications of each product, you can see both the minimum and maximum height settings, allowing you to
easily determine whether the scooter fits your child - or multiple users in the family.
This allows the scooter to grow with the rider and ensures optimal use over time.
Especially for Younger Children (2 - 6 years):
Younger children often prefer lighter scooters - e.g., made from aluminum or plastic.
This information is also available under the product's specifications.
“Broomstick Method” - Find the Right Height:
A simple and effective method to find the perfect height is the “broomstick method”:
- Hold a broomstick horizontally in the air in front of you.
- Place it at the height where you'd like the handlebar (typically around hip height - but it depends on personal preference).
- Measure the distance from the broomstick to the floor.
- Add approx. 5 cm - as you are raised off the ground when standing on the scooter itself.
Example:
If you measure 70 cm from the broomstick to the floor, add 5 cm - 75 cm is the optimal total height of the scooter.
Important to Know:
Commuter and kids' scooters are designed with adjustable height because they are not subjected to the
same stress as stunt scooters.
Stunt scooters, on the other hand, must be 100% fixed and therefore cannot be adjusted in height.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| Fork design | Two-Piece |
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| Fork type | Threaded, Steel |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| Bearings | ABEC-7 |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| Wheel hardness | Inflatable |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Wheel profile | Medium |
| Deck design | Foldable |
| Wheel design | Spoked |
| Material strength grade | T6 |
| Axle length - Front | 44 mm (1.73") |
| Headtube length | 110 mm |
| Axle length - Back | 55 mm (2.16") |
| Headtube angle | 82.5° |
| Assembly | Partly assembled |
| Concave | Shallow |
| EN14617 Test | Can be approved |
| Brake type | Spring |
| SKU | 0101005053196-vconf |
| Bar shape | T |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
| Headset type | Non-integrated |
SEE ALSO
- Scooters
- Big Wheels
- Scooters
- Story Civic Comfort Air-wheels Foldable Kick Scooter










