Product information:
Story Downtown is a scooter intended for transportation and is recommended for older children and adults. The scooter can be adjusted in height and fits people from 145-190cm. The scooter is particularly good as a safe transportation option to and from school and work. The safety of this scooter is top notch with disc brakes and shock absorption.
Story Downtown is a modern scooter that focuses on safety. The scooter is not the lightest on the market, but the additional weight offers high safety and other delicate features. The scooter is built on a strong aluminum base with a solid platform with space for your feet. The cable of the handbrake is channeled through the bar and later the deck. The cable runs protected all the way to the brake caliper. The large and wide 190mm wheels ensure that the scooter handles bumps in the road with ease. Vibration from the road is absorbed by shock absorption in the front fork and on the rear wheel.
The scooter is designed to be foldable and easy to carry along. A clamp must be loosened, after which a handle on the side initiates the folding mechanism.Features:
If you buy for more than $150 in our webshop you'll get free shipping. Orders $0 → $150 Shipping fee $9.95. Learn more.
Wish to return your purchase? Request an online return label here - as simple as that. You will find an estimated return fee for your product(s) when you go though the request process (return fee from $17).
We offer 365 days right of return! You can return your products in up to 1 year after you receive your package.
Questions? Visit our customer help center to quickly find an answer.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Deck design | Foldable |
| Material strength grade | T6 |
| Headtube length | 110 mm |
| Headtube angle | 82.5° |
| Concave | Shallow |
| Brake type | Spring |
| Bar shape | T |
| Headset type | Non-integrated |
| Fork design | Two-Piece |
| Fork type | Threaded |
| Bearings | ABEC-7 |
| Wheel hardness | 82 A |
| Wheel profile | Narrow |
| Wheel design | Spoked |
| Axle length - Front | 45 mm (1.77") |
| Axle length - Back | 45 mm (1.77") |
| Assembly | Partly assembled |
| EN14617 Test | Can be approved |
| CE-Certified | Yes |
| SKU | 0101005053189-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | No |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
Size guide for transport scooters
We recommend that the total height of your scooter is between your hip and the base of your chest (please see illustration below). Transport scooters can be adjusted in height, and it is important that the scooter has one setting in the interval specified in the guide below.
Note this table is for guidance only.
|
*Smaller children have difficulty handling heavier scooters. Therefore, we recommend a max-weight of the scooter itself, for the smallest users between 2′ 9"-4′ 1" (about 2-6 years old).

The height of your scooter can have a big impact on user satisfaction. With a scooter at the right height, it is comfortable and relaxing to use. The user stands in a natural position with slightly bent arms. Above you will find a size guide that helps you find the right height for your transport scooter in relation to your personal height.
Size Guide for Scooters and Kids' Scooters
When choosing a scooter for commuting or for children, it's important to find the right height to ensure good comfort and control. Here are our recommendations:
Enter your total height in INCHES
| User Height | Recommended Scooter Height |
|---|---|
| Under 39 in | 26 - 28 in |
| 39 - 43 in | 27 - 28 in |
| 43 - 47 in | 28 - 30 in |
| 47 - 51 in | 29 - 30 in |
| 51 - 55 in | 30 - 32 in |
| 55 - 59 in | 31 - 33 in |
| 59 - 63 in | 33 - 35 in |
| 63 - 67 in | 34 - 37 in |
| 67 - 71 in | 37 - 39 in |
| 71 in + | 37 in + |
Recommended Height:
We recommend that the total height of the scooter (from the ground to the top of the handlebar) be between the user's hip and the bottom of their chest.
Please see our illustration for a visual example:
Adjustable Scooters:
Most commuter scooters and kids' scooters have adjustable handlebar height.
Under the specifications of each product, you can see both the minimum and maximum height settings, allowing you to
easily determine whether the scooter fits your child - or multiple users in the family.
This allows the scooter to grow with the rider and ensures optimal use over time.
Especially for Younger Children (2 - 6 years):
Younger children often prefer lighter scooters - e.g., made from aluminum or plastic.
This information is also available under the product's specifications.
“Broomstick Method” - Find the Right Height:
A simple and effective method to find the perfect height is the “broomstick method”:
- Hold a broomstick horizontally in the air in front of you.
- Place it at the height where you'd like the handlebar (typically around hip height - but it depends on personal preference).
- Measure the distance from the broomstick to the floor.
- Add approx. 5 cm - as you are raised off the ground when standing on the scooter itself.
Example:
If you measure 70 cm from the broomstick to the floor, add 5 cm - 75 cm is the optimal total height of the scooter.
Important to Know:
Commuter and kids' scooters are designed with adjustable height because they are not subjected to the
same stress as stunt scooters.
Stunt scooters, on the other hand, must be 100% fixed and therefore cannot be adjusted in height.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| Fork design | Two-Piece |
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| Fork type | Threaded |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| Bearings | ABEC-7 |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| Wheel hardness | 82 A |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Wheel profile | Narrow |
| Deck design | Foldable |
| Wheel design | Spoked |
| Material strength grade | T6 |
| Axle length - Front | 45 mm (1.77") |
| Headtube length | 110 mm |
| Axle length - Back | 45 mm (1.77") |
| Headtube angle | 82.5° |
| Assembly | Partly assembled |
| Concave | Shallow |
| EN14617 Test | Can be approved |
| Brake type | Spring |
| CE-Certified | Yes |
| Bar shape | T |
| SKU | 0101005053189-vconf |
| Headset type | Non-integrated |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
SEE ALSO
- Scooters
- Big Wheels
- Scooters
- Story Downtown Kick Scooter Disc Brake










