Story Drive Children's scooter is a child-friendly scooter for children aged 1-3 years. The scooter bar has a constant height of 65 cm. The bar is made of aluminum which makes it super stable and durable. The scooter is stable with two larger wheels in front which ensures a good first time scooter. ABEC-5 ball bearings allow the scooter to run completely without problems and with a smooth transition. The flexible handlebar allows your child to easily turn the scooter without losing balance. The integrated rear brake makes it extra easy to slow down. The scooter is user-friendly and weighs only 1300 g, it is easy to transport and take with you on the go.
If you buy for more than $150 in our webshop you'll get free shipping. Orders $0 → $150 Shipping fee $9.95. Learn more.
Wish to return your purchase? Request an online return label here - as simple as that. You will find an estimated return fee for your product(s) when you go though the request process (return fee from $17).
We offer 365 days right of return! You can return your products in up to 1 year after you receive your package.
Questions? Visit our customer help center to quickly find an answer.
| Total height | 25.59" (65 cm) |
|---|---|
| Adjustability | No |
| Core design | Spoked |
| Bearings | ABEC-5 |
| Wheel diameter | 120 mm x 80 mm / 4.72" x 3.15 " |
| Recommended age | 1 - 3 years old |
| Number of wheels | 3 |
| Weight | 1,3 kg 2.87 lbs |
| Bar height | 500 mm (19.68") |
| Bar width | 265 mm (10.43") |
| Deck material | Polypropylene |
| Wheel profile | Narrow |
| Assembly | Partly assembled |
| Steering | Lean Into |
| Bar material | Aluminium |
| SKU | 0101005044743-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | No |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
| Max load | 66.14 lbs (30 kg) |
| Deck length | 20.67" (525 mm) |
| Deck width | 4.33" (110 mm) |
| Weight | 45.86 oz (1300 g) |
Size guide for transport scooters
We recommend that the total height of your scooter is between your hip and the base of your chest (please see illustration below). Transport scooters can be adjusted in height, and it is important that the scooter has one setting in the interval specified in the guide below.
Note this table is for guidance only.
|
*Smaller children have difficulty handling heavier scooters. Therefore, we recommend a max-weight of the scooter itself, for the smallest users between 2′ 9"-4′ 1" (about 2-6 years old).

The height of your scooter can have a big impact on user satisfaction. With a scooter at the right height, it is comfortable and relaxing to use. The user stands in a natural position with slightly bent arms. Above you will find a size guide that helps you find the right height for your transport scooter in relation to your personal height.
Size Guide for Scooters and Kids' Scooters
When choosing a scooter for commuting or for children, it's important to find the right height to ensure good comfort and control. Here are our recommendations:
Enter your total height in INCHES
| User Height | Recommended Scooter Height |
|---|---|
| Under 39 in | 26 - 28 in |
| 39 - 43 in | 27 - 28 in |
| 43 - 47 in | 28 - 30 in |
| 47 - 51 in | 29 - 30 in |
| 51 - 55 in | 30 - 32 in |
| 55 - 59 in | 31 - 33 in |
| 59 - 63 in | 33 - 35 in |
| 63 - 67 in | 34 - 37 in |
| 67 - 71 in | 37 - 39 in |
| 71 in + | 37 in + |
Recommended Height:
We recommend that the total height of the scooter (from the ground to the top of the handlebar) be between the user's hip and the bottom of their chest.
Please see our illustration for a visual example:
Adjustable Scooters:
Most commuter scooters and kids' scooters have adjustable handlebar height.
Under the specifications of each product, you can see both the minimum and maximum height settings, allowing you to
easily determine whether the scooter fits your child - or multiple users in the family.
This allows the scooter to grow with the rider and ensures optimal use over time.
Especially for Younger Children (2 - 6 years):
Younger children often prefer lighter scooters - e.g., made from aluminum or plastic.
This information is also available under the product's specifications.
“Broomstick Method” - Find the Right Height:
A simple and effective method to find the perfect height is the “broomstick method”:
- Hold a broomstick horizontally in the air in front of you.
- Place it at the height where you'd like the handlebar (typically around hip height - but it depends on personal preference).
- Measure the distance from the broomstick to the floor.
- Add approx. 5 cm - as you are raised off the ground when standing on the scooter itself.
Example:
If you measure 70 cm from the broomstick to the floor, add 5 cm - 75 cm is the optimal total height of the scooter.
Important to Know:
Commuter and kids' scooters are designed with adjustable height because they are not subjected to the
same stress as stunt scooters.
Stunt scooters, on the other hand, must be 100% fixed and therefore cannot be adjusted in height.
| Total height | 25.59" (65 cm) |
|---|---|
| Wheel profile | Narrow |
| Adjustability | No |
| Assembly | Partly assembled |
| Core design | Spoked |
| Steering | Lean Into |
| Bearings | ABEC-5 |
| Bar material | Aluminium |
| Wheel diameter | 120 mm x 80 mm / 4.72" x 3.15 " |
| SKU | 0101005044743-vconf |
| Recommended age | 1 - 3 years old |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
| Number of wheels | 3 |
| Max load | 66.14 lbs (30 kg) |
| Weight | 1,3 kg 2.87 lbs |
| Deck length | 20.67" (525 mm) |
| Bar height | 500 mm (19.68") |
| Deck width | 4.33" (110 mm) |
| Bar width | 265 mm (10.43") |
| Weight | 45.86 oz (1300 g) |
| Deck material | Polypropylene |












