The quality is top notch for the Story Retro Ride, which with its extra-large front wheel rolls almost impeccably over every pebble or other unevenness found in the road.
The wheels' great PU material, as well as the wide deck and the suspension also ensures you a soft and comfortable ride through the city streets. Making it easy to quickly get from both A to B. Should it go too fast you can always use the included flex fender brake to slow down or stop in the nick of time.
As an all-new and absolutely huge part of this Story transport scooter, the hand grips are of a high quality leather. Providing you with a much better and more comfortable grip on all your various journeys. In addition, the scooter does not weigh much and can easily be folded together so that you can easily carry it with you on the bus, train or other places you wish to have it with you.
So if you are looking for quality and a super dope scooter for transportation, this Story Retro Ride is just the thing for you!
If you buy for more than $150 in our webshop you'll get free shipping. Orders $0 → $150 Shipping fee $9.95. Learn more.
Wish to return your purchase? Request an online return label here - as simple as that. You will find an estimated return fee for your product(s) when you go though the request process (return fee from $17).
We offer 365 days right of return! You can return your products in up to 1 year after you receive your package.
Questions? Visit our customer help center to quickly find an answer.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Deck design | Foldable |
| Material strength grade | T6 |
| Headtube length | 110 mm |
| Headtube angle | 82.5° |
| Suspension | Front Wheel |
| Concave | Shallow |
| Brake type | Spring |
| Bar shape | T |
| Headset type | Non-integrated |
| Fork design | Two-Piece |
| Fork type | Threaded |
| Bearings | ABEC-7 |
| Wheel hardness | 82 A |
| Wheel profile | Medium |
| Wheel design | Spoked |
| Axle length - Front | 60 mm (2.36") |
| Axle length - Back | 60 mm (2.36") |
| Assembly | Partly assembled |
| EN14617 Test | Approved |
| SKU | 0101005044699-vconf |
| Enable Qty Increments (B2B) | Yes |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
Size guide for transport scooters
We recommend that the total height of your scooter is between your hip and the base of your chest (please see illustration below). Transport scooters can be adjusted in height, and it is important that the scooter has one setting in the interval specified in the guide below.
Note this table is for guidance only.
|
*Smaller children have difficulty handling heavier scooters. Therefore, we recommend a max-weight of the scooter itself, for the smallest users between 2′ 9"-4′ 1" (about 2-6 years old).

The height of your scooter can have a big impact on user satisfaction. With a scooter at the right height, it is comfortable and relaxing to use. The user stands in a natural position with slightly bent arms. Above you will find a size guide that helps you find the right height for your transport scooter in relation to your personal height.
Size Guide for Scooters and Kids' Scooters
When choosing a scooter for commuting or for children, it's important to find the right height to ensure good comfort and control. Here are our recommendations:
Enter your total height in INCHES
| User Height | Recommended Scooter Height |
|---|---|
| Under 39 in | 26 - 28 in |
| 39 - 43 in | 27 - 28 in |
| 43 - 47 in | 28 - 30 in |
| 47 - 51 in | 29 - 30 in |
| 51 - 55 in | 30 - 32 in |
| 55 - 59 in | 31 - 33 in |
| 59 - 63 in | 33 - 35 in |
| 63 - 67 in | 34 - 37 in |
| 67 - 71 in | 37 - 39 in |
| 71 in + | 37 in + |
Recommended Height:
We recommend that the total height of the scooter (from the ground to the top of the handlebar) be between the user's hip and the bottom of their chest.
Please see our illustration for a visual example:
Adjustable Scooters:
Most commuter scooters and kids' scooters have adjustable handlebar height.
Under the specifications of each product, you can see both the minimum and maximum height settings, allowing you to
easily determine whether the scooter fits your child - or multiple users in the family.
This allows the scooter to grow with the rider and ensures optimal use over time.
Especially for Younger Children (2 - 6 years):
Younger children often prefer lighter scooters - e.g., made from aluminum or plastic.
This information is also available under the product's specifications.
“Broomstick Method” - Find the Right Height:
A simple and effective method to find the perfect height is the “broomstick method”:
- Hold a broomstick horizontally in the air in front of you.
- Place it at the height where you'd like the handlebar (typically around hip height - but it depends on personal preference).
- Measure the distance from the broomstick to the floor.
- Add approx. 5 cm - as you are raised off the ground when standing on the scooter itself.
Example:
If you measure 70 cm from the broomstick to the floor, add 5 cm - 75 cm is the optimal total height of the scooter.
Important to Know:
Commuter and kids' scooters are designed with adjustable height because they are not subjected to the
same stress as stunt scooters.
Stunt scooters, on the other hand, must be 100% fixed and therefore cannot be adjusted in height.
| ★ Quality | ★★★★★ |
|---|---|
| Headset type | Non-integrated |
| ★ Street | ★☆☆☆☆ |
| Fork design | Two-Piece |
| ★ Ramp | ★☆☆☆☆ |
| Fork type | Threaded |
| ★ Slide | ★☆☆☆☆ |
| Bearings | ABEC-7 |
| ★ Transport | ★★★★★ |
| Wheel hardness | 82 A |
| Deck design | Foldable |
| Wheel profile | Medium |
| Material strength grade | T6 |
| Wheel design | Spoked |
| Headtube length | 110 mm |
| Axle length - Front | 60 mm (2.36") |
| Headtube angle | 82.5° |
| Axle length - Back | 60 mm (2.36") |
| Suspension | Front Wheel |
| Assembly | Partly assembled |
| Concave | Shallow |
| EN14617 Test | Approved |
| Brake type | Spring |
| SKU | 0101005044699-vconf |
| Bar shape | T |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |
SEE ALSO
- Scooters
- Big Wheels
- Scooters
- Story Retro Ride Foldable Kick Scooter










