Regular Price $84.95
365 days right of return
Delivery 3-5 business days
Price guarantee
Specifications
| Wheel diameter | 280 mm (11.02") |
|---|---|
| Suitable for | 2-5 Years |
| Number of wheels | 2 |
| Total height | 570 mm (22.44") |
| Material | Steel |
| Weight | 4600 g (162.26 oz) |
| Length | 870 mm (34.25") |
| Wheel material | Rubber |
| Core material | Steel |
| Max load | 30 kg (66 lbs) |
| Bearings | Included, ABEC-9 |
| CE-Certified | EN14619 |
| Assembly | Partly assembled |
| SKU | 0101001074726-vconf |
| Seat Height | 305 mm - 455 mm (12" - 17.91") |
| Taxcode | 9503.00.00.73 | Kick Scooters |










